C11BE923-14A5-41B7-AC60-B57B9C772985_edi
ÖFA_İsim.png

1987 yılında İstanbul’da doğmuştur. Akademik eğitimini sırasıyla; Üsküdar Amerikan Lisesi (2005), Boğaziçi Üniversitesi (2010) ve University of Roehampton’da (2011) tamamlamıştır. Gestalt psikolojisi ve varoluşçu anlayış çalışmalarına şekil veren yaklaşımlardır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji ve psikoloji eğitimleri aldıktan sonra Londra’ya gitmiş ve University of Roehampton'da spor psikolojisi alanında eğitimine devam etmiş, psikoloji alanında MSc ünvanı almaya hak kazanmıştır. Yüksek lisans tezini Gestalt yaklaşımı ve uygulamalarının spora uyarlanması üzerine yazmış; bunları diğer klinik yöntemlerle karşılaştırmıştır. Bu süreçte klinik psikoloji uygulamalarını ele almış ve klinisyenlerle çalışmalar yürütmüştür. Gestalt yaklaşımının psikolojinin farklı alanlarına uyarlanması üzerine araştırma ve çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye'ye döndükten sonra Hanna Nita Scherler'in iki senelik Gestalt teknikleri ve metodolojisi programını eksiksiz tamamlamıştır. Bunu takiben Gestalt psikolojisinin doğa ile ilişkilendirilmesi ve farklı felsefi yaklaşımlarla bütünleştirilmesini inceleyen eğitimler almıştır. Gestalt ekolünün 'Kişilik Eğilimleri'ne yaklaşımı üzerine de bir senelik eğitim programını tamamlamıştır. İnsanın varoluşunu, uyumlu bir bütün olarak ele alarak bireyi ve toplumu anlama gayretindedir.

Bir yandan beynin işleyiş mekanizmaları ve nöropsikolojinin büyüsüne kapılarak bu alanları da keşfetmeye yönelmiştir. Özellikle beden-zihin bütünlüğü ve insan-doğa ilişkilendirmesi konuları üzerinden insan psikolojisini anlamlandırma çabasındadır. Bunlarla beraber çocukluk dönemindeki bağlanmanın yetişkinlikteki etkilerini araştırmakta, beyinde oluşan yapılanmaları incelemekte ve buna dair bireyin gelişimsel süreçleriyle ilişkili çalışmalar yürütmektedir. Bütün bunları beden psikoterapisi yaklaşımlarıyla harmanlamaktadır.

Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından aldığı 'Eye Movement Desensitization and Reprocessing' (EMDR) terapisi eğitimiyle birlikte özellikle fobi, anı veya olay bazlı travma, bağlanma gibi konularda yetişkinlerle çalışmalar yürütmektedir.

Geçmişte çalışmalar yürüttüğü ve destek verdiği ekipler arasında; Trabzonspor Futbol A Takımı, Türkiye Basketbol Federasyonu, Supermassive Espor, Antuka Tenis Akademisi, MNA Espor, Türkiye Hokey Federasyonu, Galatasaray Londra Futbol Akademisi, Büyük Britanya Paralimpik Voleybol Takımı gibi ekipler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra İstanbul Medipol Üniversitesi'nin Psikoloji bölümünde öğretim görevliliği de yapmıştır.

Aktif olarak yetişkinlerle bireysel çalışmalar yapmakta, Galatasaray Basketbol Takımı ve Galatasaray Yüzme ekibi ile çalışmalar yürütmekte, kurumsal eğitimler vermekte ve spor psikolojisi alanında kulüplere, sporculara, antrenör ve velilere destek sağlamaktadır. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından akredite ‘Psikolojik Performans Danışmanı’ olmasının yanı sıra, Gestalt uygulayıcısı ve EMDR terapisti olarak çalışmaktadır.

8 ay boyunca eksiksiz tamamladığı 'Medicine Wheel' eğitimiyle insanın doğa ilişkisini ve içsel yolculuğunu farklı bir perspektiften ele alma gayretine girmiştir. 'Gestalt ile Chakra İlişkisi' programıyla birlikte insanın bedeniyle ilişkisini ve psikolojik bütünlüğünü, eski uygarlıkların çalışmaları ile karşılaştırmalı incelemeye koyulmuştur. 

Bireysel seanslarını ve eğitim organizasyonlarını Kadıköy'ün merkezindeki minimal tasarımlı kendi psikoloji merkezinde yüz yüze ve online olarak gerçekleştirmektedir.

Türkçe'nin yanı sıra İngilizce ve İspanyolca konuşmakta, tüm profesyonel hizmetlerini Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştirmektedir.

Boş zamanlarında ise kendisini beslemesi ve dinlendirmesi adına aktif olarak müzik ve fotoğrafçılıkla uğraşmaktadır. Müziğin ve doğanın insan üzerindeki sosyolojik ve psikolojik etkilerini çalışmalarında da bolca kullanmaktadır.

  • Psikolojik Meseleler Podcast
  • instagram
  • linkedin
  • 400px-Google_Podcasts_icon.svg